Służby policyjne w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą klikanie w podejrzane linki przesyłane przez obce osoby. Takie działanie może skutkować utratą dostępu do własnych środków finansowych. Przestępcy, wykorzystując linki dołączane do wiadomości, przejmują dane logowania i wykradają środki z kont bankowych.

Zjawisko to jest na tyle powszechne, że codziennie jednostki Policji na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o próbach oszustwa. Ofiary, klikając w podejrzane linki, często są przekierowywane na fałszywe strony bankowe lub strony płatności elektronicznych. Przestępcy, przejmując kontrolę nad kontami bankowymi, błyskawicznie przeprowadzają transakcje, doprowadzając do utraty oszczędności ofiar. Metody te są coraz częściej stosowane poprzez popularne komunikatory internetowe.

Przypadek 34-letniej mieszkańczyni Ostrowca Świętokrzyskiego jest przykładem takiego oszustwa. Kobieta, po wystawieniu na sprzedaż dyktafonu za 150 złotych na portalu ogłoszeniowym, została skontaktowana przez osobę podającą się za pracownika platformy sprzedażowej. W trakcie rozmowy, rzekoma pracownica poprosiła o zalogowanie do bankowości elektronicznej i wygenerowanie kodu Blik, a następnie o wygenerowanie drugiego kodu w celu rzekomego zwrotu przelanych środków. Mieszkanka Ostrowca, nieświadoma oszustwa, postępowała zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, tracąc w efekcie 1700 złotych.

  • Zawsze sprawdzaj wiarygodność wiadomości i załączników otrzymanych od nieznanych nadawców.
  • Nie otwieraj żadnych linków z wiadomości od nieznajomych.
  • Nie przechowuj danych logowania w plikach, które mogą być łatwo przechwycone.
  • Unikaj przesyłania danych logowania poprzez komunikatory czy wiadomości e-mail.
  • Nie udostępniaj nikomu haseł i loginów, nawet bliskim. Pracownicy banków nigdy nie będą prosić o te informacje.
  • Podsumowując, istotne jest zabezpieczanie swoich danych poprzez stosowanie odpowiednich programów antywirusowych i antyphishingowych, co pozwoli na ochronę przed próbami wyłudzenia danych i środków finansowych.

    Źródło: https://ostrowiec-swietokrzyski.policja.gov.pl/

    Archiwum: luty 2024